— Posted in Akcesoria dla niemowląt

Gdzie powinno spać niemowlę? Niestandardowe opcje

Do niedawna rodzice spodziewający się dziecka nie mieli wątpliwości, w czym będzie spało ich dziecko. Opcje były zasadniczo dwie — łóżeczko i kołyska. Obecnie wraz z rozwojem wiedzy o psychologii dziecka pojawiło się znacznie więcej możliwości.

Łóżko rodziców

To opcja, która zyskuje na popularności wraz z rosnącym procentem matek karmiących piersią. Dziecko śpiąc koło swoich rodziców budzi się znacznie rzadziej i łatwiej ponownie zasypia. Gdy chce coś zjeść matka nie musi do niego wstawać; wystarczy tylko udostępnić pierś. Dzięki temu wszyscy lepiej się wysypiają.

Dostawka do łóżka

To opcja pośrednia między własnym łóżeczkiem a łóżkiem rodziców. Dostawka przyczepiona jest do stelażu dużego łóżka. Dziecko ma własną przestrzeń, własny materacyk, ale równocześnie jest bardzo blisko rodziców.

Kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza to niewielki koszyk, najczęściej wiklinowy (ale zdarzają się też wykonane z innych materiałów) dosyć miękki kosz postawiony na stelażu lub biegunach. Kosz zajmuje znacznie mniej miejsca niż łóżeczko, idealnie nadaje się więc do małych pomieszczeń. Ponadto można go wygodnie przenosić. Dzieci czują się w nim bezpiecznie — bliskość ścianek kojarzy im się z tym, czego doświadczały w życiu płodowym.

Pudełko

To rozwiązanie rodem ze Szwecji. Wszyscy rodzie otrzymują tam wyprawkę — ubranka, artykuły pielęgnacyjne, kocyki i otulacze. Wszystko to zapakowane jest w solidne pudełko, które potem pełni rolę łóżeczka dla dziecka.